Zawartość siarki w węglu: im mniej, tym lepiej
Dwutlenek siarki to duszący gaz, który drażni drogi oddechowe. Jest szkodliwy dla zwierząt, ludzi i roślin. To jedna z głównych przyczyn, dla których ogrzewanie budynków węglem bywa uznawane za nie ekologiczne. I chociaż ilość wytwarzanych substancji lotnych mocno zależy od sposobu palenia i rodzaju użytkowanego kotła, tak nie bez znaczenia jest także zawartość siarki w węglu. Zasada jest prosta – im niższy wskaźnik, tym lepiej.
Czyste spalanie
Dym to nic innego jak nie strawione przez ogień paliwo. To zmarnowane pieniądze, ale i szkody dla środowiska. Z kolei o „czystym spalaniu” mowa jest wtedy, gdy wyziewy z komina są ograniczone do minimum. Taki efekt można uzyskać dzięki dokładaniu opału do kotła mniejszymi porcjami, stosowania się do zasad palenia kroczącego oraz rozpalaniu ognia od góry.
Te metody są szeroko polecane przez producentów kominków oraz m.in., władze Szwajcarii i RPA. Co prawda przeźroczyste spaliny dalej są spalinami, jednakże – jak wskazują badania – emisja substancji trujących jest dzięki temu znacznie ograniczona.
Metody czystego spalania warto uzupełnić również o palenie węglem o niskiej zawartości siarki jak np. ekogroszek. Siarka jest bowiem jedną z głównych substancji, które mogą wpływać na zanieczyszczanie powietrza. Stąd procentowa zawartość tego pierwiastka jest także jednym z głównych parametrów jakości węgla, tuż obok m.in. spiekalności i kaloryczności.
Kotły zasypowe górnego spalania
Węgle, które zawierają mniej niż 1% siarki w składzie, uznawane są za niskozasiarczone. Z kolei te paliwa, które zawierają ponad 1,5% uznawane są już za węgle o podwyższonej zawartości siarki.To dlatego, że z około 70-95% siarki zawartej w węglu powstaje dwutlenek siarki, czyli trujący gaz spalinowy. Pozostała część tego pierwiastka wytrąca się w postać siarczanów zawartych w popiele, który również nie jest obojętny dla środowiska.
Stąd im mniejsza zawartość tego składnika, tym mogą być niższe efekty uboczne spalania.Warto przy tym dodać, że siarka występuje we wszystkich typach paliw stałych i nie jest zależny od typu węgla, a od warunków powstawania tego opału.