tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak tanio kupować węgiel?

Portal www.czysteogrzewanie.pl napisał swego czasu dobry artykuł pt. „Węgiel tani czy dobry”. Czy tani ekogroszek wyklucza dobry ekogroszek? To bardzo dobrze zadane pytanie.

Najtańszy węgiel – jaki opał wybrać?

Tani węgiel to nie kwestia jego ceny na półce, ale tego, co ten węgiel daje kupującemu. Należy pamiętać, że kupujemy ciepło do domu, a nie tonę minerału. Dlatego nie powinniśmy porównywać cen tony węgla, a raczej popatrzeć jaki jest efekt jej spalenia.

Powinniśmy oprócz wartości opałowej (nie mylić z ciepłem spalania) zwrócić uwagę na inne parametry techniczne oraz jakościowe opału, jak również na takie kwestie jak darmowy transport i wygoda użytkowania.

Zawartość popiołu oraz indeks Rogi to informacja o tym, jaka ilość popiołu i żużla pozostanie nam w palenisku po spaleniu węgla. Jeśli codziennie musimy je czyścić, to koszt zakupu przestaje być aktualny, bo należy dodać do niego czas, jaki spędzamy w kotłowni czyszcząc palenisko. To z kolei obowiązek, którego nie możemy zaniedbać, gdyż zanieczyszczony kocioł prowadzi do osłabienia ciągu kominowego, co z kolei przekłada się na nieodpowiednie spalanie, cechujące się niższą sprawnością, cofaniem spalin do środka kotłowni, czy w końcu uszkodzeniem pieca.

Często pomijanym czynnikiem wpływającym na faktyczną cenę ekogroszku jest jego wilgoć. Zbyt wysoka zawartość wilgoci to problemy z rozpalaniem oraz słabszy płomień, czyli mniej ciepła podczas spalania.

Istotnym parametrem węgla jest także jego typ. Najlepszym i najczęściej stosowanym w gospodarstwach domowych jest węgiel ekogroszek typu 32.1 i 32.2 (zgodnie z Polską Normą PN-82 G- 97002). To węgiel tzw. płomienny, niespiekający (brak żużla w palenisku).

Zanim jednak przez myśl przejdzie wam pomysł typu: kupię tani węgiel tak kaloryczny, jak to tylko możliwe, to uprzedzamy, że ekogroszek o zbyt wysokiej kaloryczności, to najczęściej węgiel koksujący. Więc nie należy opierać decyzji zakupowej tylko na podstawie tego parametru.

Ceny ekogroszku, czyli dlaczego nie zawsze najtańszy ekogroszek jest najlepszy?

W poszukiwaniu oszczędności wielu nieświadomych klientów decyduje się na zakup bardzo taniego ekogroszku, sprzedawanego najczęściej pod pretekstem niewyobrażalnej, ‘jedynej takiej’ okazji. Jakie więc ceny taki ekogroszek osiąga? Ceny ekogroszku tzw. ‘taniego’ wahają się w granicach poniżej 700-800 złotych. Można by pomyśleć, że to faktycznie okazja, ale nic bardziej mylnego. Wystarczy spojrzeć na opinie użytkowników takiego ‘okazyjnego’ zakupu ekogroszków.

Jak to jest z tym tanim ekogroszkiem?

Tani ekogroszek to prawie zawsze jakiś haczyk, który spowoduje, że w rezultacie korzystanie z niego będzie wiązać się z większymi wydatkami, utratą nerwów i cennego czasu.
Mówimy tutaj o bardzo niskiej jakości materiale, który zazwyczaj spala się nieprawidłowo, generując mniejszą ilość energii niż ekogroszek dobrej jakości, przy jednoczesnym pozostawianiu znacznie większego zanieczyszczenia. To także działanie, które ma negatywny wpływ na środowisko, bo jest związane z emisja dużej ilości szkodliwych substancji. Podsumowując, z pozoru tani ekogroszek to żadna oszczędność. Palenie tego typu węglem da nam stosunkowo mało ciepła, jednocześnie wymagając od nas częstszej konserwacji pieca, który i tak przez słabą jakość opału będzie narażony na częstsze awarie, co wygeneruje dodatkowo duży koszt naprawy. Nie wspominając już o tzw. czystym spalaniu.

Gdzie znaleźć prawdziwie tani ekogroszek, czyli ekogroszek tani w eksploatacji?

Najniższe ceny węgiel, miał, orzech i ekogroszek osiąga latem. To czas, gdy mniej przewidujący klienci nie myślą o nadchodzącej zimie. To okres, gdy można kupić go taniej pod warunkiem, że sposób pakowania oraz przygotowanie węgla jest odpowiednie do długiego przechowywania.

Węgiel Sztygar® jest pakowany w worki z wytrzymałej folii oryginalnej LDPE, a przed pakowaniem jest dodatkowo podsuszany, co zapobiega zawilgotnieniu podczas przechowywania.

Super węgiel w akcji, czyli jak sprawdza się Węgiel Sztygar, jako tani ekogroszek?

Na cenę węgla składa się wiele czynników. Węgiel Sztygar® jest poddawany specjalistycznym procesom sortowania, odsiewania i kruszenia. Innowacyjna metoda obejmuje zarówno proces oczyszczania go z kamienia i innych ciał stałych, oraz dodatkowe osuszanie. Dzięki temu, możemy śmiało stwierdzić, że sprzedajemy wyłącznie najlepszy ekogroszek i suchy węgiel.
Gwarantuje to najwyższą jakość za niewygórowaną cenę i wygodę korzystania, czyli innymi słowy najlepszy stosunek ceny do jakości. Dodatkowo transport Węgla Sztygar® jest darmowy w całej Polsce. Kupując najlepszy ekogroszek kupujesz de facto tani ekogroszek i podejmujesz swego rodzaju inwestycję, która w dłuższym rozrachunku przyniesie Ci duże i przede wszystkim realne oszczędności. Tego samego nie powiemy o opale sprzedawanym za grosze, którego eksploatacja koniec końców generuje więcej problemów i kosztów, niż kupienie najlepszego ekogroszku za odrobinę większą cenę w pierwszej kolejności.

Twój sklep z tanim i najlepszym ekogroszkiem

Wierzymy, że najlepsza relacja jakości do ceny to klucz do dużych oszczędności, dlatego to właśnie Węgiel Sztygar ® jest naszym zdaniem najlepszym na rynku sklepem z tanim opałem.

 

pixel