tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak mieć suchy ekogroszek?

„Gwarantujemy suchy ekogroszek”, „gwarancja suchości”, „tylko suchy węgiel” to tylko niektóre z haseł reklamowych, którymi zachęcają do zakupów swojego produktu producenci ekogroszku.  Czy jednak aby suchy jak pieprz ekogroszek powinien być naszym celem?  Popatrzmy na to jak wygląda proces spalania.  

Na czym polega efektywne spalanie ekogroszku?

Spalanie ekogroszku to proces, który jest wbrew pozorom dość złożony.  Aby było ono efektywne potrzebny jest nie tylko idealnie czysty węgiel kamienny ale także: tlen, części lotne oraz … odrobina wilgoci.  

Ogrzewanie suchym ekogroszkiem

Dla procesu spalania i wymiany ciepła, korzystna jest taka ilość wody zawartej w paliwie, którą nie obniży jakości spalania, i będzie opłacało się ją odparować i wprowadzić do komory paleniskowej.  

Praktyka wykazuje, że optimum zawiera się pomiędzy 10 a 12 % wilgoci.  Większa ilość wody opóźnia zapłon węgla.  

Para wodna jako gaz trójatomowy - uczestniczy w promieniowaniu i procesie palenia. Jeśli wody jest mało to płomień jest słabszy. 100 % suchy węgiel "słabo się pali".

Prawidłowe przechowywanie ekogroszku

Ekogroszek to węgiel o drobnej frakcji, w związku z czym trudniejszy do wysuszenia gdy mocno zamoczony.  W okresie jesienno-zimowym może zdarzać się, że kupowany opał jest nieco bardziej niż w lecie zawilgocony.  Wystarczy wtedy jednak jedynie otworzyć worki lub rozsypać zakupiony ekogroszek na pewnej powierzchni (o ile taką mamy) aby delikatnie przeschnął.  Delikatna wilgoć nie jest przeciwskazaniem do spalania nawet w nowoczesnych piecach.  

Węgiel dobrze jest zakupić latem gdy mamy gwarancję jego suchości i przechowywać go do okresu bardziej dżdżystego.  Workowany dobrze opał można spokojnie pozostawić w pomieszczeniach, nawet w otwartych workach.  

Prawidłowe przechowywanie węgla

Dobrej jakości folia, taka jaką oferuje Węgiel Sztygar (oryginalna folia LDPE) z dodatkami chroniącymi przez promieniowaniem UV daje gwarancję bezpieczeństwa przechowywania węgla nawet na zewnątrz.  

Węgiel jako kopalina może ulec dodatkowemu zawilgoceniu gdy jest długo przechowywany w workach, nawet tych z systemem mikrowentylacji.  

Co ważne Węgiel Sztygar jest podsuszany podczas całego procesu konfekcjonowania i odkamieniania, dzięki czemu całość oferowanego opału nie przekracza pożądanego poziomu wilgoci.

pixel