Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego przeznaczone do produkcji energii cieplnej.  Ten rodzaj opału charakteryzuje się zdecydowanie lepszą jakością i większą wydajnością niż węgiel nieoczyszczony.   Węgiel w procesie produkcji jest kruszony i przesiewany przez sita, co powoduje, że rozmiary ziaren ekogroszku mieszczą się w zakresie 5-25 mm i dzięki temu pozwalają na stosowanie tego paliwa w automatycznych piecach z dozownikami węgla, tzw. piecach retortowych.     

Ekogroszek powinien spełniać minimum poniższe parametry:  

•       typ 31.2 - węgiel płomienny

•       wartość opałowa  więcej  24 000 kJ/kg

•       granulacja 5 - 25 mm

•       wskaźnik Rogi RI <20

•       zawartość popiołu < 10%

•       zawartość siarki < 1.0% 

•      wilgotność < 10%  

Jakie są ceny ekogroszku?  

Ceny ekogroszku pakowanego zależą od jego parametrów, sposobu pakowania, pochodzenia oraz indywidualnej polityki sprzedażowej producenta lub kopalni.    Wahają się także w zależności od pory roku – najtańszy ekogroszek można kupić latem.  Jeśli kupujemy wtedy dobrej jakości suchy ekogroszek pakowany w odpowieni sposób, bezproblemowo możemy przechować go do czasu chłodniejszych dni.   Porównując koszty ogrzewania domu węglem typu ekogroszek z ogrzewaniem na prąd, olej czy gaz, ogrzewanie na ekogroszek jest tańsze nawet o 40%.  

Jak znaleźć tani ekogroszek?  

Niska cena ekogroszku nie oznacza, że ekogroszek jest tani.  Paradoksalnie tani ekogroszek może finalnie oznaczać dużo wyższe ceny ogrzewania.  Proces czyszczenia, sposób pakowania, pochodzenie – wszystko ma wpływa na finalną cenę.    Za lepszą jakość, wysoką kaloryczność bez spiekania warto jest zapłacić więcej.  Warto jednak szukać promocji oraz kupować opał poza sezonem.  

Węgiel typu ekogroszek – charakterystyka  

Ekogroszek marki Sztygar produkowany jest z wysokokalorycznego węgla, o ultra niskiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu a także zerowej spiekalności.   Oferujemy ekogroszek w odkamieniany i pakowany.  Posiadamy dwie linie ekogroszku – PREMIUM oraz ULTRA.     

Który ekogroszek jest najlepszy?  

Najlepszy jest ten ekogroszek, który zapewni ciągłą pracę pieca bez zrywania zawleczki zabezpieczającej podajnik ślimakowy.  Najlepszy jest ten, który posiada odpowiednie właściwości fizyko-chemiczne gwarantujące bezawaryjną pracę kotła retortowego z podajnikiem.  Niska spiekalność ekogroszku zapewnia znikomą ilość spieków i szlaki. Ważnym parametrem jest niska zawartość siarki, której nadmiar powoduje szybką korozję kotła.        

 

co to jest ekogroszek - wegielsztygar.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Wyrażam zgodę
pixel