tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego przeznaczone do produkcji energii cieplnej.  Ten rodzaj opału charakteryzuje się zdecydowanie lepszą jakością i większą wydajnością niż węgiel nieoczyszczony.   Węgiel w procesie produkcji jest kruszony i przesiewany przez sita, co powoduje, że rozmiary ziaren ekogroszku mieszczą się w zakresie 5-25 mm i dzięki temu pozwalają na stosowanie tego paliwa w automatycznych piecach z dozownikami węgla, tzw. piecach retortowych.     

Dobry ekogroszek powinien spełniać minimum poniższe parametry:  

•       typ 31.2 - węgiel płomienny

•       wartość opałowa  więcej  24 000 kJ/kg

•       granulacja 5 - 25 mm

•       wskaźnik Rogi RI <20

•       zawartość popiołu < 10%

•       zawartość siarki < 1.0% 

•      wilgotność < 10%  

Jakie są ceny ekogroszku?  

Ceny ekogroszku pakowanego zależą od jego parametrów, sposobu pakowania, pochodzenia oraz indywidualnej polityki sprzedażowej producenta lub kopalni.    Wahają się także w zależności od pory roku – najtańszy ekogroszek można kupić latem.  Jeśli kupujemy wtedy dobrej jakości suchy ekogroszek pakowany w odpowieni sposób, bezproblemowo możemy przechować go do czasu chłodniejszych dni.   Porównując koszty ogrzewania domu węglem typu ekogroszek z ogrzewaniem na prąd, olej czy gaz, ogrzewanie na ekogroszek jest tańsze nawet o 40%.  

Jak znaleźć tani ekogroszek?  

Niska cena ekogroszku nie oznacza, że ekogroszek jest tani.  Paradoksalnie tani ekogroszek workowany może finalnie oznaczać dużo wyższe ceny ogrzewania.  Proces czyszczenia, sposób pakowania, pochodzenie – wszystko ma wpływa na finalną cenę.    Za lepszą jakość, wysoką kaloryczność bez spiekania warto jest zapłacić więcej.  Warto jednak szukać promocji oraz kupować opał poza sezonem.  

Węgiel typu ekogroszek – charakterystyka  

Ekogroszek marki Sztygar to opał do pieców niskoemisyjnych produkowany z wysokokalorycznego węgla, o ultra niskiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu a także zerowej spiekalności. 

Oferujemy ekogroszek w odkamieniany i pakowany. 

 

Posiadamy dwie linie ekogroszku – Ekogroszek PREMIUM oraz Ekogroszek ULTRA.     

Który ekogroszek jest najlepszy?  

Najlepszy jest ten ekogroszek, który zapewni ciągłą pracę pieca bez zrywania zawleczki zabezpieczającej podajnik ślimakowy.  Najlepszy jest ten, który posiada odpowiednie właściwości fizyko-chemiczne gwarantujące bezawaryjną pracę kotła retortowego z podajnikiem.  Niska spiekalność ekogroszku zapewnia znikomą ilość spieków i szlaki. Ważnym parametrem jest niska zawartość siarki, której nadmiar powoduje szybką korozję kotła.        

 

co to jest ekogroszek

pixel