tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czy palenie węglem brunatnym w kominku lub piecu jest ekologiczne?

Czy palenie węglem naprawdę szkodzi Matce Naturze?  Legend i opinii jest wiele.  Węgiel to bynajmniej nie źródło wszelkiego zła i warto dowiedzieć się więcej na ten temat.    Zanieczyszczenie środowiska w dzisiejszych czasach faktycznie jest coraz większe.   Czy jednak dziura ozonowa i globalne ocieplenie to wina palenia węglem czy tez może powód leży gdzie indziej?       

Palenie węglem

Każde paliwo może być spalane w sposób czysty. Także palenie węglem może być ekologiczne. Należy zapewnić optymalne warunki dla procesu palenia.   Jeśli zatem dym składa się nie tylko z pary wodnej to nie jest wina samego paliwa, ale często niewłaściwych warunków spalania.  To, co wydobywa się z komina, nie jest zależne tylko od kraju pochodzenia, sortymentu czy składu chemicznego danego węgla, ale od sposobu jego spalania.  A ponieważ nie każdy użytkownik tego paliwa posiada najwyższej jakości piece zapewniające optymalne warunku warto jest wybierać węgiel oczyszczony, certyfikowany i sprawdzony.  Taki jak Węgiel Sztygar.  

Jakim węglem palić w kominku?

Czy można palić bezpiecznie dla środowiska węglem w kominku?  Tak, ale tu, w piecu tradycyjnym, oprócz sposobu spalania ma na przykład znaczenie to jakiej wielkości węglem palimy.    Tu rozmiar ma znaczenie, ponieważ sortyment i typ węgla mają wpływ na intensywność dymienia. Najmniej dymić będzie się węgiel w rozmiarze kostka, ponieważ im węgiel jest drobniejszy tym większa jest powierzchnia płonącego węgla i tym więcej będzie produkować się dymu, jeśli spalanie jest nieprawidłowe.   Typ węgla 31 dymi najmniej, bo mało w nim lotnych węglowodorów i jest przy tym najmniej kaloryczny. Im bliżej typu 32 i 33, tym większa kaloryczność, więcej jest węglowodorów i palenie takim węglem w zły sposób skutkuje dymieniem niczym przy spalaniu plastików bądź opon.    

Palenie węglem w piecu retortowym  

Istnieją prawdziwie ekologiczne kotły węglowe.  Są to głównie piece retortowe, podajnikowe oraz zasypowe dolnego spalania. Niestety przeważnie zakup takiego pieca to znaczny wydatek. Niemniej jednak taki piec zapewnia odpowiednie warunki do spalania węgla, które zapobiega emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Węgiel ekologiczny marki Sztygar                

Pojęcie nie ekologiczności palenia  węglem jest więc jak widać naciągane i nieprecyzyjne. Jeśli używane są kotły wysokiej jakości proces spalania węgla może być ekologiczny.  Jeśli dodatkowo węgiel ze sklepu jest specjalnie czyszczony, odkamieniany i ma niewielką, potwierdzona certyfikatami zawartość siarki i innych substancji to można spokojnie nazywać go ekologicznym.

Do takich węgli zdecydowanie należy Węgiel Sztygar, dzięki któremu możemy wspólnie dbać o środowisko.

Sprawdź nasz tani i najlepszy ekogroszek!

pixel