tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wysoka moc i jakość to ekonomiczność procesu spalania

2019-06-19
Wysoka moc i jakość to ekonomiczność procesu spalania

Ekogroszek jest wytworzony z węgla kamiennego, a więc nie można sklasyfikować go jako w pełni ekologiczne paliwo stałe (czyli tzw. „zielone”).  Ekogroszek ma jednak ma przewagę nad innymi rodzajami tego paliwa ze względu na znacznie mniejszą ilość zanieczyszczeń jak np. związków siarki. Związki te uwalniane podczas spalania trafiają do atmosfery, przyczyniając się do pogorszenia jakości powietrza. Im więc jest jej mniej – tym mniejsze zatrucie, a także… zapach. Każdy z pewnością wie, że dym z komina może być bezwonny lub też mieć charakterystyczną, nieprzyjemną woń. W pierwszym przypadku oznacza to „czyste” spalanie, w drugim – palenie paliwem niskiej jakości, a także z takimi „dodatkami”, jak materiały, plastik czy nawet guma. 

Taki węgiel ekogroszek, jak na przykład ekogroszek Ultra, ma również bardzo wysoką kaloryczność, co oznacza, że jego wydajność jest optymalna, a więc musisz spalić go znacznie mniej, niż innego gatunku węgla, aby osiągnąć te same rezultaty. A w związku z tym emitowana jest mniejsza ilość spalin. Polecany jest zwłaszcza ekogroszek workowany – opakowanie uodparnia go na wpływ takich czynników atmosferycznych, jak wilgoć powietrza oraz hamuje proces wietrzenia, dzięki czemu nie traci on na swojej wartości opałowej. Przy takim ekogroszku po procesie spalania pozostaje również znacznie mniej popiołu. Przy piecach dostosowanych do obsługi tego rodzaju paliwa, konieczność usuwania popiołu jest znacznie rzadsza, niż przy innych – czasami wystarczy nawet wybieranie go raz w tygodniu! Jednak aby tak się stało, ekogroszek musi być naprawdę wysokiej jakości.

Jeśli chodzi o same zanieczyszczenia ekogroszek zawsze będzie liderem. Ale aby osiągnąć pełnię jego możliwości, potrzebny jest odpowiedni piec – najlepszy jest kocioł retortowy 5 generacji. Jednak jest to inwestycja na długi czas, która powinna zwrócić się mniejszymi kosztami węgla już po kilku latach.

Dlatego jeśli cenisz sobie wygodę, wydajność – warto postawić na ekogroszek. Z jego nabyciem nie ma żadnego problemu – znajdziesz go zarówno w większości sieci handlowych z wyposażeniem domowym i dla ogrodu w Polsce, jak również możesz zamówić go online.

 

pixel