tel. 600 220 095 Infolinia czynna w godz: pn-pt. 9-17 sklep@wegielsztygar.pl
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Polski ekogroszek vs ekogroszek kolumbijski - jaki węgiel kupić?

2019-11-21
Polski ekogroszek vs ekogroszek kolumbijski - jaki węgiel kupić?

Ekogroszek to paliwo cechujące się wysokimi wartościami opałowymi przy niewielkiej zawartości siarki oraz niskiej spiekalności. Może być stosowany do pieców konwencjonalnych, kotłów zasypowych, kominków oraz kuchni węglowych. Jeśli chodzi o tani węgiel, gdy przychodzi do zakupu, możemy stanąć przed dylematem – czy kupować wyprodukowany w kraju, czy zdać się na zagraniczny? Poniższy tekst pomoże rozwiać wątpliwości i podjąć prawidłową decyzję zakupową.

Ekogroszek kolumbijski i polski - na który postawić?

Węgiel wydobywany jest w wielu miejscach na całym świecie, a jednym z jego największych eksporterów jest Kolumbia. Leżący w Ameryce Południowej kraj eksportuje swój ekogroszek kolumbijski na cały świat. W Kolumbii węgiel jest wydobywany głównie metodą odkrywkową co oznacza tańsze wydobycie tego surowca. I jednocześnie, o dziwo, mniej degradujące dla środowiska i mniej niebezpieczne dla ludzi. Cerrejon Guajira to największa kopalnia węgla w Kolumbii. Istnieje już od prawie trzydziestu lat. To także największą na świecie kopalnię odkrywkową węgla kamiennego, której celem jest eksport tego surowca.

Z Kolumbii węgiel ten trafia również do Polski. Czym różni się od rodzimego? Węgiel kolumbijski jest tańszy, i dociera do Europy w stanie surowym, niepłukany i bez wzbogacania, co oznacza potrzebę odpowiedniego go przygotowania. Okazuje się, że jakościowo węgiel ten jest często na wyższym poziomie niż nasz rodzimy, polski ekogroszek. Jego parametry takie jak wartość opałowa są wyższe przy jednoczesnym mniejszej zawartości siarki. Ekogroszek kolumbijski cieszy się coraz większą popularnością wśród bardziej świadomych i wyedukowanych konsumentów.

Ekogroszek workowany, znajdujący w ofercie sklepu Węgiel Sztygar, pochodzi także między innymi Kolumbii. Przed pakowaniem taki ekogroszek kolumbijski poddawany jest autorskiej, innowacyjnej metodzie odkamieniania i suszenia, w trakcie której usuwane są wszelkie zanieczyszczenia, przez co ekogroszek ten zyskuje jeszcze lepsze parametry użytkowe.

Ponadto zanim zostanie zapakowany jest dodatkowo suszony. Zabiegi te mają na celu nie tylko zwiększenie jego wartości opałowej do maksimum, ale również zmniejszenie szkodliwych czynników, pojawiających się w trakcie procesu spalania. Dlatego kupując ekogroszek marki Sztygar ma się pewność inwestycji w sprawdzony i starannie przygotowany ekogroszek, który nie tylko skutecznie ogrzeje dom, mieszkanie czy budynek, ale również jest maksymalnie przyjazny dla środowiska naturalnego.

Czy cena gra rolę?

Przeglądając oferty sprzedaży, widzimy jasno, że tani ekogroszek to często właśnie ten z Kolumbii. Dlaczego polski ekogroszek, pomimo tego, że nasz krajowy bywa często droższy niż węgiel importowany? Polski węgiel wydobywany jest w tym momencie na bardzo dużych głębokościach, ponieważ złoża położone wyżej zostały wyeksploatowane już dawno.

Wydobywanie polskiego węgla wiąże się z dużo większym kosztem ekstrakcji, narażeniem życia pracujących tam górników oraz ogromną degradację dla środowiska naturalnego tylko z powodu wydobycia i kreowania w ten sposób szkód górniczych dewastujących krajobraz i drenujących podziemne źródła wody.

Kupując węgiel patrzeć należy przede wszystkim na jego parametry, a te z kolei dostępne są na certyfikatach oraz obowiązkowych świadectwach jakości paliw stałych. Jeśli chodzi o dobrej jakości węgiel sklep internetowy powinien oferować produkt z korzystnymi parametrami.

pixel