Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ekogroszek workowany czy luzem?

2019-12-04
Ekogroszek workowany czy luzem?

Ekogroszek jest coraz bardziej docenianym paliwem stałym, które chętnie kupuje się zarówno do ogrzewania domu, jak i budynków publicznych. Niemal każdy sprzedający ekogroszek sklep online oferuje go w dwóch formach: pakowany do worków oraz luzem. Na które rozwiązanie lepiej postawić?

Jak kupować ekogroszek?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że dla samej wartości opałowej teoretycznie nie ma to znaczenia – zależy ona od własnych cech węgla i pochodzący z jednej kopalni ekogroszek zarówno luzem, jak i pakowany do worków, będzie palić się tak samo. Jednak warto podkreślić, że to tylko teoria, ponieważ sposób przechowywania węgla ma na nią duże znaczenie. Leżący luzem szybko wietrzeje, osiada także na nim wilgoć z powietrza – dotyczy to zwłaszcza tych składów węgla, które przechowują go pod otwartymi lub częściowo otwartymi wiatami. Różne warunki magazynowania mają na ekogroszek wpływ, ponieważ zawsze następuje degradacja węgla po tym jak długo leżał na składzie. Węgiel składowany na hałdach może nawet ulegać samozapaleniu, które jest bardzo niebezpieczne, a zapobiega się mu polewając go wodą. Nawet najlepszy ekogroszek poddany działaniu powietrza przez 6-8 tygodni może utracić sporą część swojej wartości energetycznej – nawet 35%!

Ekogroszek workowany jest droższy od luźnego, jednak chroniony przed tymi wszystkimi negatywnymi czynnikami, które wynikają z wpływu warunków atmosferycznych, a więc gdy kupuje się go w opakowaniu (np. workowany ekogroszek Premium czy ekogroszek Ultra), ma się pewność, że jego wartość opałowa jest nienaruszona. Ponadto węgiel w workach można wygodnie przechowywać – gdy zamawia się go luzem, zazwyczaj jest wysypywany do kotłowni, co wywołuje w trakcie tego procesu pylenie, nie można też zapomnieć, że tona węgla zajmuje sporą powierzchnię na podłodze. Gdy dostarczane są worki, można je ustawić w praktyczny sposób (na przykład jedne na drugich) i otwierać dopiero w razie potrzeby. Zyskuje się dzięki temu więcej miejsca oraz można utrzymywać kotłownię w znacznie większej czystości. A w razie braku wystarczającej ilości przestrzeni wewnątrz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechowywany był na świeżym powietrzu.

Kolejna zaleta kupowania w workach to dokładna waga – ekogroszek w workach jest bardzo dokładnie odmierzany i gdy np. zamawiasz luzem tonę, nie masz możliwości sprawdzenia, czy jest to dokładnie 1000 kg – a za tyle właśnie płacisz. Podczas zakupu worków o wadze wynoszącej 25 kg możesz bez problemu postawić dowolny z nich na wadze i sprawdzić, czy zgadza się ona z tym, co obiecuje sprzedawca

Ekogroszek workowany marki Sztygar pakowany jest we worki nadające się do ponownego recyklingu, wykonane z trwałej folii LDPE.

Mając to wszystko na uwadze, cena ekogroszku w naszej ofercie jest naprawdę atrakcyjna! Dlatego jeśli interesuje Cię węgiel sklep internetowy Sztygar to najlepszy wybór!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij
pixel