Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest czyste spalanie?

2020-01-01
Co to jest czyste spalanie?

Pod pojęciem „czystego spalania” rozumiemy takie spalanie paliwa stałego, które minimalizuje emisję trujących zanieczyszczeń, a jednocześnie pozwala na całkowite jego zużycie. W jaki sposób można palić węglem tak, aby osiągnąć ten stan?

Jak palić w sposób optymalny?

Czyste palenie jest możliwe dzięki kilku czynnikom. Najważniejsze to oczywiście jakość samego paliwa stałego, czy ekogroszku czy pelletu Musi on spełniać surowe wymagania, stawiane przez Ministerstwo Energii – wśród nich znajduje się między innymi maksymalna dopuszczalna zawartość siarki, ilość popiołu i oczywiście wartość kaloryczna. Oferowany przez nas ekogroszek marki Sztygar nie tylko jest zgodne ze wszystkimi normami obowiązującymi w Polsce i EU, ale w większości kategorii charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami jakościowymi od minimalnych, wymaganych przez przepisy.

Piec niskoemisyjny ważnym elementem czystego spalania

Drugi jakże istotny element to spełniający normę niskoemisyjności piec lub kocioł na ekogroszek ponieważ to urządzenie ma podstawowy wpływ na proces spalania. Urządzenia grzewcze starego typu nie są tak wydajne i ekologiczne jak ich nowoczesne odpowiedniki, dlatego w takiej sytuacji, mając nawet dobry jakościowo ekogroszek nie mamy stuprocentowej gwarancji efektywnego i czystego spalenia bez zanieczyszczeń. Wszystkie paliwa stałe, czy pellet czy ekogroszek podczas spalania uwalniają do atmosfery pewne ilości pyłów, które pojawiają się w procesie spalania. Dlatego o procesie czystego spalania możemy mówić w przypadku ekogroszku tylko wtedy gdy jest on palony w piecach 5 generacji, które to zmniejszają emisję pyłów aż o 95%!

Ekogroszek to najlepsze paliwo do czystego spalania

Obiektywne wyniki badań udowadniają, że rozpalanie od góry w piecach zmniejsza emisję pyłów i benzo-a-pirenu o 50-80%. Gwarantuje to również mniejszą ilość sadzy i mniejszą emisję zanieczyszczeń, ponieważ wszystkie związki szkodliwe ze spalania muszą przejść przez strefę ognia.

Taki rodzaj spalania rekomendują wszyscy czołowi producenci pieców na ekogroszek. Więcej o czystym spalaniu można dowiedzieć się na naszym blogu w artykule poradnik dotyczący czystego spalania.

Dobrej jakości ekogroszek to opał wysokokaloryczny, dający dużo ciepła. O stosunku jakości do ceny i efektywności pisaliśmy w naszym artykule o tanim ekogroszku. Czyste spalanie w wysokiej jakości piecach ma emisję CO2 porównywalną do gazu i pelletu.

Nowoczesne kotły i piece, spełniające normę emisyjną 5 klasy pozwalają osiągnąć poziom emisji zbliżony prawie do tego jaki przyniósłby całkowity zakaz palenia paliwami kopalnianymi!

Kupując ekogroszek – obojętnie, czy luzem, czy ekogroszek workowany, warto także domagać się certyfikatu jego jakości, dzięki czemu ma się pewność, że do pieca trafi paliwo stałe najwyższej klasy, zaś palenie nie będzie zanieczyszczać powietrza. Jeśli interesuje Cię dobry węgiel sklep internetowy Sztygar® to najlepszy wybór!

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt zgodnie z ustawieniami przeglądarki.
Zamknij
pixel